Top email2x Email us Login Join

Events

March 2024

Sunday 3rd12:30 - 15:0012:30 - 15:00 Bar Open Social
Tuesday 5th12:00 - 22:3012:00 - 22:30 Private Hire
Wednesday 6th18:00 - 22:0018:00 - 22:00 Bar Open Social
Friday 8th17:30 - 20:3017:30 - 20:30 Bar Open Social
Friday 8th19:00 - 20:3019:00 - 20:30 Friday Night Talk - Local singlehanded long distance sailor Tim Collins and local Coastguard volunteer James Franklin. SOC
Saturday 9th Working party
Saturday 9th16:45 - 19:0016:45 - 19:00 6 Nations England V Ireland Social
Sunday 10th12:30 - 15:0012:30 - 15:00 Bar Open Social
Wednesday 13th18:00 - 22:0018:00 - 22:00 Bar Open Social
Friday 15th17:30 - 20:3017:30 - 20:30 Bar Open Social
Saturday 16th16:00 - 23:3016:00 - 23:30 Private Hire FCC School Reunion
Sunday 17th12:30 - 15:0012:30 - 15:00 Bar Open Social
Wednesday 20th18:00 - 22:0018:00 - 22:00 Bar Open Social
Friday 22nd16:00 - 23:3016:00 - 23:30 Private Hire Jones
Saturday 23rd19:00 - 23:0019:00 - 23:00 The Brackley Quiz Social
Sunday 24th12:30 - 15:0012:30 - 15:00 Bar Open Social
Wednesday 27th18:00 - 22:0018:00 - 22:00 Bar Open Social
Saturday 30th19:00 - 23:0019:00 - 23:00 Charity Night:private SOC
Sunday 31st08:30 - 09:3008:30 - 09:30 Big Breakfast Social
Sunday 31st10:30 - 11:3010:30 - 11:30 RNLI Pennant AVLT
Sunday 31st11:30 - 12:3011:30 - 12:30 Clubhouse Trophy AVLT

April 2024

Monday 1st11:00 - 13:0011:00 - 13:00 King George V Trophy 1,2 AVLT
Sunday 7th13:00 - 16:0013:00 - 16:00 Aries Series (F); Spring Series (S); 1,2,3 AVLT
Saturday 13th18:00 - 23:4518:00 - 23:45 Private Hire
Sunday 14th11:00 - 14:0011:00 - 14:00 Aries Series (F); Spring Series (S); 4,5,6 AVLT
Friday 19th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 20th12:00 - 18:3012:00 - 18:30 Private hire
Saturday 20th19:00 - 23:0019:00 - 23:00 Charity Horse Racing Night SOC
Sunday 21st13:00 - 16:0013:00 - 16:00 Aries Series (F); Spring Series (S); 7,8,9 AVLT
Friday 26th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 27th19:00 - 23:3019:00 - 23:30 Music Night with Liz Agioni SOC
Sunday 28th10:00 - 13:0010:00 - 13:00 Viking (F); Looking Glass (S), Solo series 1,2,3 AVLT

May 2024

Wednesday 1st19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 1 AVLT
Friday 3rd17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 4th19:00 - 23:3019:00 - 23:30 Music Bingo Social
Sunday 5th11:00 - 14:0011:00 - 14:00 Viking (F); Looking Glass(S), Solo series 4,5,6 AVLT
Monday 6th12:00 - 14:0012:00 - 14:00 Golden Jubilee Cup 1,2 AVLT
Wednesday 8th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 2 AVLT
Thursday 9th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 10th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 11th14:00 - 23:3014:00 - 23:30 Private Hire
Sunday 12th10:00 - 13:0010:00 - 13:00 Viking (F); Looking Glass (S) Solo series 7,8,9 AVLT
Wednesday 15th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 3 AVLT
Thursday 16th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Sailing Development
Friday 17th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 18th17:00 - 23:3017:00 - 23:30 Private Hire Halmilton
Sunday 19th11:30 - 13:3011:30 - 13:30 Long distance race AVLT
Wednesday 22nd19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 4 AVLT
Thursday 23rd18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 24th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 25th11:30 - 14:3011:30 - 14:30 Aero Nationals Day 1 (6 and 9 rig) OPEN
Saturday 25th19:00 - 23:3019:00 - 23:30 Aero Nationals Karaoke Night Social
Sunday 26th12:00 - 15:0012:00 - 15:00 Aero Nationals Day 2 (6 and 9 rig) OPEN
Sunday 26th16:00 - 18:0016:00 - 18:00 Aero Nationals Music Social
Sunday 26th16:00 - 18:0016:00 - 18:00 Aero Nationals Afternoon Music with Sarah Saville Social
Monday 27th Aero Nationals Day 3 (6 and 9 rig) OPEN
Wednesday 29th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 5 AVLT
Thursday 30th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 31st17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development

June 2024

Saturday 1st12:00 - 15:0012:00 - 15:00 FSC Open Regatta 1,2,3 OPEN
Saturday 1st19:00 - 22:3019:00 - 22:30 Open Regatta Quiz Social
Sunday 2nd11:00 - 14:0011:00 - 14:00 FSC Open Regatta 4,5,6 OPEN
Monday 3rd17:30 - 20:3017:30 - 20:30 Race Training and Sprint Racing Training
Wednesday 5th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 6 AVLT
Thursday 6th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Saturday 8th10:00 - 13:0010:00 - 13:00 Saturday Squad Training
Saturday 8th11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Fun Family Saturday Sailing Development
Sunday 9th10:00 - 11:0010:00 - 11:00 Tyger Trophy Pursuit
Sunday 9th11:00 - 12:0011:00 - 12:00 Founders Series (F); Norseman (S); 1 Gaylord Trophy 1 AVLT
Monday 10th17:30 - 20:3017:30 - 20:30 Race Training and Sprint Racing Training
Wednesday 12th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 7 AVLT
Thursday 13th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 14th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 15th10:00 - 01:0010:00 - 01:00 Saturday Squad Training
Saturday 15th10:00 - 13:0010:00 - 13:00 RYA Discover Sailing Day Development
Saturday 15th16:00 - 23:3016:00 - 23:30 Private Hire
Sunday 16th11:00 - 14:0011:00 - 14:00 Founders Series (F); Norseman (S); 2,3,4 Gaylord Trophy 2,3,4 AVLT
Monday 17th17:30 - 20:3017:30 - 20:30 Race Training and Sprint Racing Training
Wednesday 19th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 8 AVLT
Thursday 20th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 21st17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 22nd10:00 - 01:0010:00 - 01:00 Saturday Squad Training
Saturday 22nd11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Fun Family Saturday Sailing Development
Sunday 23rd12:00 - 13:0012:00 - 13:00 Tythe Barn at Pagham Yacht Club AVLT
Monday 24th17:30 - 20:3017:30 - 20:30 Race Training and Sprint Racing Training
Wednesday 26th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 9 AVLT
Thursday 27th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 28th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 29th10:00 - 13:0010:00 - 13:00 Saturday Squad Youth Development
Saturday 29th11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Fun Family Saturday Sailing Development
Saturday 29th19:00 - 23:5019:00 - 23:50 Summer Ball@ FSC Social
Sunday 30th11:00 - 14:0011:00 - 14:00 Founders Series (F); Norseman (S); 5,6,7 Gaylord Trophy 5,6,7 AVLT

July 2024

Monday 1st17:30 - 20:3017:30 - 20:30 Race Training and Sprint Racing Training
Wednesday 3rd19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 10 AVLT
Thursday 4th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 5th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 6th10:00 - 01:0010:00 - 01:00 Saturday Squad Training
Saturday 6th11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Fun Family Saturday Sailing Development
Sunday 7th11:00 - 12:0011:00 - 12:00 Wannop & Falconer Pursuit
Sunday 7th12:00 - 14:0012:00 - 14:00 Founders Series (F); Norseman (S); 8,9 Gaylord Trophy 8,9 AVLT
Monday 8th17:30 - 20:3017:30 - 20:30 Race Training and Sprint Racing Training
Wednesday 10th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 11 AVLT
Thursday 11th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 12th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 13th10:00 - 01:0010:00 - 01:00 Saturday Squad Training
Saturday 13th11:00 - 14:0011:00 - 14:00 ILCA Open OPEN
Sunday 14th11:00 - 14:0011:00 - 14:00 Menagerie Shield (F); Princess Pot (S); 1,2,3 Aero Series 1,2,3 AVLT
Monday 15th17:30 - 20:3017:30 - 20:30 Race Training and Sprint Racing Training
Wednesday 17th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 12 AVLT
Thursday 18th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 19th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 20th10:00 - 01:0010:00 - 01:00 Saturday Squad Training
Saturday 20th11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Fun Family Saturday Sailing Development
Saturday 20th18:00 - 23:3018:00 - 23:30 Private Hire Gatehouse
Sunday 21st13:00 - 16:0013:00 - 16:00 Menagerie Shield (F); Princess Pot (S); 4,5,6 Aero Series 4,5,6 AVLT
Monday 22nd17:30 - 20:3017:30 - 20:30 Race Training and Sprint Racing Training
Wednesday 24th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 13 AVLT
Thursday 25th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 26th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 27th11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Bentley Baton 1,2 AVLT
Sunday 28th11:00 - 12:0011:00 - 12:00 Presidents prize Start on the prom AVLT
Sunday 28th12:00 - 14:0012:00 - 14:00 North Mark Trophy 1,2 AVLT
Wednesday 31st19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 14 AVLT

August 2024

Thursday 1st18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 2nd17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 3rd11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Fun Family Saturday Sailing Development
Sunday 4th11:00 - 14:0011:00 - 14:00 Menagerie Shield (F); Princess Pot (S); 7,8,9 Aero Series 7,8,9 AVLT
Wednesday 7th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 15 AVLT
Thursday 8th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 9th17:0017:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 10th11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Fun Family Saturday Sailing Development
Sunday 11th11:00 - 12:0011:00 - 12:00 Ladies Shield AVLT
Sunday 11th11:00 - 14:0011:00 - 14:00 Sidmouth Shield (F); Bruce McLaren Trophy (S) 1,2 and Fisher Flipper series AVLT
Tuesday 13th09:00 - 17:0009:00 - 17:00 Youth Regatta Youth Development
Wednesday 14th09:00 - 17:0009:00 - 17:00 YOUTH REGATTA Youth Development
Wednesday 14th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 16 AVLT
Thursday 15th09:00 - 17:0009:00 - 17:00 YOUTH REGATTA Youth Development
Thursday 15th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 16th09:00 - 22:0009:00 - 22:00 YOUTH REGATTA + presentation Youth Development
Saturday 17th11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Fun Family Saturday Sailing Development
Saturday 17th17:00 - 23:3017:00 - 23:30 Private Hire Social
Sunday 18th12:00 - 15:0012:00 - 15:00 Sidmouth Shield (F); Bruce McLaren Trophy (S) 3,4,5 and Fisher Flipper Series AVLT
Wednesday 21st19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 17 AVLT
Thursday 22nd18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 23rd17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 24th11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Fun Family Saturday Sailing Development
Sunday 25th11:00 - 12:0011:00 - 12:00 Masters and Veterans Trophy AVLT
Sunday 25th11:00 - 14:0011:00 - 14:00 Sidmouth Shield (F); Bruce McLaren Trophy (S) and Fishers Flipper series 6,7,8 AVLT
Monday 26th11:00 - 12:0011:00 - 12:00 Evelyn Mary Hand Trophy; AVLT
Monday 26th12:00 - 14:0012:00 - 14:00 Felpham Challenge Cup/Kismet Cup AVLT
Wednesday 28th19:00 - 20:0019:00 - 20:00 Capstan Series 18 AVLT
Thursday 29th18:00 - 20:0018:00 - 20:00 Thursday Evening Social Sailing Development
Friday 30th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 31st Fun on the prom Social

September 2024

Sunday 1st12:30 - 15:3012:30 - 15:30 Sidmouth Shield (F); Bruce McLaren Trophy (S) and Fishers Flipper series 9,10,11 AVLT
Friday 6th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 7th11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Fun Family Saturday Sailing Development
Sunday 8th10:00 - 12:0010:00 - 12:00 Porte Shield 1,2 AVLT
Sunday 8th12:00 - 13:0012:00 - 13:00 Hago Cup 1 AVLT
Friday 13th17:00 - 21:0017:00 - 21:00 Youth Sailing Youth Development
Saturday 14th11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Fun Family Saturday Sailing Development
Sunday 15th11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Hago Cup 2,3 AVLT
Sunday 15th13:00 - 14:0013:00 - 14:00 Porte Shield 3 AVLT
Saturday 21st - 22nd West Sussex Schools Regatta (Shoreham) OPEN
Sunday 22nd09:30 - 11:3009:30 - 11:30 Porte Shield 4,5 AVLT
Sunday 22nd11:30 - 12:3011:30 - 12:30 Hago Cup 4 AVLT
Saturday 28th18:00 - 23:3018:00 - 23:30 Private Hire Bentley
Sunday 29th12:00 - 14:0012:00 - 14:00 Hago Cup 5,6 AVLT
Sunday 29th14:00 - 15:0014:00 - 15:00 Porte Shield 6 AVLT

October 2024

Sunday 6th09:00 - 11:0009:00 - 11:00 Porte Shield 7,8 AVLT
Sunday 6th11:00 - 12:0011:00 - 12:00 Hago Cup 7 AVLT
Sunday 13th11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Hago Cup 8,9 AVLT
Sunday 13th13:00 - 14:0013:00 - 14:00 Porte Shield 9 AVLT
Saturday 19th18:00 - 23:3018:00 - 23:30 Trafalgar Night Social
Sunday 20th09:00 - 11:0009:00 - 11:00 Porte Shield 10,11 AVLT
Sunday 20th11:00 - 12:0011:00 - 12:00 Hago Cup 10 AVLT
Friday 25th Cadet Halloween party Social
Sunday 27th13:00 - 14:0013:00 - 14:00 Endeavour Cup AVLT
Sunday 27th14:00 - 16:0014:00 - 16:00 Shelley Cup 1,2 AVLT

November 2024

Saturday 2nd19:00 - 23:3019:00 - 23:30 Live Music Bustin A Groove SOC
Friday 8th07:0007:00 Cadet presentation night Social
Saturday 16th18:30 - 23:3018:30 - 23:30 Dinner Dance Social
Saturday 16th19:0019:00 Dinner Dance @ The Golf Club Social
Saturday 23rd Christmas craft fair Social

December 2024

Sunday 1st Christmas Lunch Social
Sunday 8th18:00 - 23:0018:00 - 23:00 Club Event Provisional Social
Friday 13th17:00 - 23:4517:00 - 23:45 Private Hire
Friday 20th11:30 - 23:4511:30 - 23:45 Private Hire
Sunday 22nd11:00 - 13:0011:00 - 13:00 Turkey Crown 1,2 AVLT
© 2024 Felpham Sailing Club powered by Sailing Club Manager